Jak složitá cesta datlí na náš stůl je?

Ač by se mohlo zdát, že pěstování datlí je jednoduchá záležitost, opak je pravdou. Než se datle dostanou na náš stůl, je třeba datlovým palmám (na nichž datle rostou) věnovat velikou dávku času a péče.

Odkud datle pochází?

Datle patří mezi ovoce, kterému se nejvíce daří v oblasti Blízkého Východu a to především díky vysoké teplotě a vlhkosti, které se v tomto regionu vyskytuje po většinu roku.

Pro palmu datlovou je typické, že zvlášť existují stromy, které nesou samčí pohlavní buňky (pyl) a zvlášť ty, které nesou samičí (květy). K tomu, aby tedy došlo k rozmnožení, je nutné opylení (tj. přenosu pylu na samičí květy). Bohužel přirozený proces přenosu pylu hmyzem, tak jak ho známe od nás, nefunguje stejným způsobem u datlových palem. Hmyzu není takové množství, aby zajistil vysokou míru opylení, navíc datlová palma není pro většinu opylovačů atraktivní.

Proto je nutný lidský zásah

Vše začíná každý rok hned na jeho počátku, kdy je nutné odstranit dlouhé, ostré trny, které na palmách rostou a slouží jako jejich přirozená ochrana. Trny mohou mít až 12 cm. Jejich odštípnutí umožní, aby farmáři mohli dále na stromě pracovat.

V průběhu února dochází k dozrávání pylu na samčích palmách, což farmáři monitorují každý den. Jakmile se začne otevírat pochva s pylem, dochází k odejmutí této části ze stromu. A existují dva způsoby, jak nadále s pylem nakládat a zabezpečit co nejefektivnější opylení.

Prvním způsobem je, že se odejmutá část s pylem pevně ováže, zavěsí vzhůru nohama a čeká se na usušení pylu. Následně se pyl přesype do vzduchotěsných nádob a uschová se pro ruční opylení. To pak probíhá tak, že v momentě, kdy začnou dozrávat samičí květy, pylový prášek se na ně ručně sype a to opakovaně (minimálně třikrát), aby byla zabezpečena co nejlepší úroda.

Druhým způsobem je, že se z pochvy vyjmou všechna samčí stébla, zabalí se do látky a nechají se zakrytá usychat do doby, než dojde k dozrání samičích květů. Jakmile se tak stane, stébla s pylem se vezmou a několik se jich ručně vloží do svazku samičích květů a následně se oba druhy stébel sváží dohromady.

V obou případech jde o náročnou činnost, která vyžaduje zkušenost a fyzickou zdatnost.

 

Vytvořeno s ❤ v dílně ViVa marketingu